Carlton Roy Johnson

Carlton Roy Johnson

Born: August 24, 1941

Lived in Portsmouth for 38 years

Carlton Roy Johnson

Commander

Commendations: See details

  • Combat Action Ribbon
  • Meritorious Service Medal
  • National Defense Service Medal
  • Navy Achievement Medal
  • Navy Commendation Medal
  • Navy Meritorious Unit Commendation
  • Navy Surface Warfare Officer Pin
  • Navy Unit Commendation
  • Republic of Vietnam Meritorious Unit Citation (Gallantry Cross Medal Color with Palm)
  • United Nations Medal
  • Vietnam Service Medal

Served During:

Lebanon/Grenada, Vietnam War,

Served In:

  • US Navy
Combat Action Ribbon
Combat Action Ribbon
Meritorious Service Medal
Meritorious Service Medal
National Defense Service Medal
National Defense Service Medal
Navy Achievement Medal
Navy Achievement Medal
Navy Commendation Medal
Navy Commendation Medal
Navy Meritorious Unit Commendation
Navy Meritorious Unit Commendation
Navy Surface Warfare Officer Pin
Navy Surface Warfare Officer Pin
Navy Unit Commendation
Navy Unit Commendation
Republic of Vietnam Meritorious Unit Citation (Gallantry Cross Medal Color with Palm)
Republic of Vietnam Meritorious Unit Citation (Gallantry Cross Medal Color with Palm)
United Nations Medal
United Nations Medal
Vietnam Service Medal
Vietnam Service Medal

USS ALBANY (CG-10)

USS ALBANY (CG-10) Firing Missles

USS BARNEY (DDG-6)

USS WILLIAM R. RUSH (DD-714)

USS LEXINGTON (CVT-16)

National Defense Service Medal; Vietnam Service Medal w/2 Stars; Meritorious Unit Commendation Ribbon; Navy Commendation Medal; Navy Achievement Medal; United Nations Medal; Republic of Vietnam Armed Forces Meritorious Unit Citation (Gallantry Cross with Palm Ribbon); Navy Unit Commendation; Combat Action Ribbon; Meritorious Service Medal; Navy Surface Warfare Officer Pin.

Carlton R. Johnson, CDR USN (Ret.) Navy (4 May 1964 – 30 June 1985). Born 24 August 1941, Syracuse, NY
Officer Candidate School, Newport, Rhode Island, (16 September 1964 – 5 February 1965) Commissioned Ensign
USS ALBANY (CG-10) (1965 – 1967) Gunfire Control Officer / Tartar Missile Officer (recovered H-bomb in Med.) Conversion to Guided Missile Cruiser
On 30 June 1958, Albany was placed out of commission at the Boston Naval Shipyard to begin conversion to a guided missile cruiser. On 1 November 1958, she was redesignated CG-10. The warship spent the next four years at Boston undergoing very extensive modifications as part of the conversion; stripped down to her hull to be fitted with a new superstructure. Albany was recommissioned at Boston on 3 November 1962 with Captain Ben B. Pickett in command. For almost five years, she alternated deployments to European waters – both to the Mediterranean Sea and to the North Atlantic – with operations along the east coast and in the West Indies. During that time, the cruiser visited many foreign ports and participated in a number of exercises with units of friendly navies. On 1 March 1967, she was decommissioned at the Boston Naval Shipyard once again to undergo extensive modifications. Some 20 months later, on 9 November 1968, Albany was placed back in commission at Boston with Captain Allan P. Slaff in command. In 1973, the ship was again decommissioned for overhaul at the Philadelphia Naval Shipyard. It was recommissioned in May 1974 and homeported in Norfolk, VA under the command of Captain John J. Ekelund. Shortly thereafter it became the flagship of the 2nd Fleet.
Between 1976 and 1980, Albany was the flagship of the 6th Fleet, and homeported in Gaeta, Italy.
USS BARNEY (DDG-6) (1967 – 1969) Tartar Missile Officer / Tartar Fire Control Officer (Vietnam Cruise and Med. Panama Canal twice, crossed equator, Artic Circle and International Date Line, combat action with enemy firing on ship in Tonkin Gulf, ship fired 5″54 naval guns on enemy targets in North Vietnam).
USS WILLIAM R. RUSH (DD-714) (1970 – 1972) Weapons Officer, later Engineer Officer (Med cruises) Senior Watch Officer. Met the daughter of William R. Rush at her villa in Italy. USS William R. Rush (DD/DDR-714) was a Gearing-class destroyer in the United States Navy during the Korean War. She was named for William R. Rush.
William R. Rush was laid down on 15 October 1944 at Newark, New Jersey, by the Federal Shipbuilding and Dry-dock Corporation; launched on 8 July 1945; sponsored by Mrs. Dorothy Flagg Biddle, a cousin of Captain Rush; and commissioned on 21 September 1945, Commander Theodore E. Vogeley in command.
USS LEXINGTON (CVT-16) (1975 – 1977) First Lieutenant and Deck Department (Gulf of Mexico) ship trained new pilots. Commissioned in 1943, she set more records than any other Essex Class carrier in the history of naval aviation. The ship was the oldest working carrier in the United States Navy when decommissioned in 1991. An Essex-class carrier, LEXINGTON was originally named the USS CABOT. During World War II, final construction was being completed at Massachusetts’ Fore River Shipyard when word was received that the original carrier named USS LEXINGTON, CV-2, had been sunk in the Coral Sea. The new carrier’s name was changed to LEXINGTON.
Had breakfast with Charles Heston while he was filming movie “Midway”. Ship recovered oil drilling safety capsule with 13 bodies after tossed about during severe storm. Qualified Underway Command Duty Officer
Member of all four ship alumni associations.
COMSERVLANT STAFF as Ordnance Representative to new ship transferring to Iran. Jan – June 1969
Student at Naval Destroyer School (1969 – 1970)
Instructor at Officer Training School, Newport, RI (1972 – 1973) Married Jacqueline Ross on 3 September 1973 in Fall River, Ma.
Military Observer (Peacekeeper) with United Nations Truce Supervision Organization in Palestine (UNTSO) Feb. 1974-Jan 1975. Lived in Jerusalem, Israel and traveled in Egypt, Jordan, Lebanon, Syria and the Sinai Desert. Monitored the disengagement agreement between Israel in the Sinai and the northern border with Lebanon and Syria. Two military observers from two different countries would live in a U N building for four days observing the situations and reporting back to U N Headquarters. Shelling directly overhead between Israel and Syria resulted in seeking shelter. Visited many historic places. Shopped in the old city of Jerusalem, Christmas Eve in Bethlehem, climbed Mount Sinai, rode a horse to visit the ancient city of Petra in Jordan (Treasury Building in the movie Indiana Jones and the Last Crusade), toured many Crusader Castles, the Dead Sea, Red Sea, Masada, Egyptian pyramids at Giza, light show at the Sphinx, Aswan Dam, Valley of the Kings, mummies in the Cairo Museum plus many other places during my year meeting many of the 300 military observers from 17 different countries. Worked with officers from Soviet Union during body recovery operations in Sinai. Flew home for a few days leave to visit wife and new born son, Mark (born 5 September 1973 at Naval Hospital, Newport). Probably best and most interesting duty during my career.
Second son David born in Pensacola, Fla on 10 October 1976 at Naval Hospital.
Director, Instructor Training School – Newport (August 1977 – June 1980). Trained instructors for various schools in Newport area
Student – Human Resource Management School then to Officer in Charge, Human Resources Management Detachment, Subic Bay, Philippines (1980 – 19820. Traveled to Diego Garcia, Indian Ocean twice. Visited many places in Philippines plus Beijing, Shanghai and Canton, China, Hong Kong, Thailand, Island of Ponapae in the Marshall Islands, Guam and Hawaii. Walked a portion of the Great Wall in China and visited the “Forbidden City”.
Naval War College Alumni Affairs Officer for Naval Command College (NCC) senior foreign officer course – 1983 – 1985. Accompanied officers and their families on visits to various cities and locations throughout the United States. Retired from Navy on 30 June 1985
Designated 1100 Surface Warfare Officer

VETERANS ORGANIZATIONS
Veterans of Foreign Wars: Life member – current Post 5390 Senior Vice Commander, past Chaplain and past Post Commander, District Chaplain, State Youth Activities Chairman, VFW National Scouting Team Chairman, Post Scholarship Committee and Portsmouth Honor Roll Committee. Charted Organization Representative for Cub Scout Pack sponsored by Post 5390.
Disabled American Veterans: Life Member – 100% disabled (prostate cancer) due to exposure to Agent Orange in 1967 during Vietnam cruise on USS Barney (DDG-6)
American Legion 47 year member at Post in Canastota, New York
American Veterans Life member at Post in Parishville, New York
Member Naval War College Foundation, Military Officers Association of America (MOAA), National Eagle Scout Association, Narragansett Council, Boy Scouts Executive Board/Advisory Board, former Trustee of local Community Association and member of other organizations. Registered with Boy Scouts since 1952, Eagle Scout on January 9, 1957 at Parishville, New York, Silver Beaver award presented in 1995.
EDUCATION
AAS Degree in Hotel Management in 1962, Paul Smiths College
BS Degree in Business in 1964 from Florida State University
MBA Degree (Masters in Business Administration) in 1979 from Bryant University
Member of all three College/University Associations